Wspieranie rozwoju dziecka z kołysko- huśtawką Memola
Regularne kołysanie to naturalny sposób na wspieranie rozwoju dziecka- pomaga dziecku czuć się bezpiecznie, wspiera rozwój motoryczny, sensoryczny i emocjonalny.
Istotne jest, aby w przypadku najmodszych niemowląt ruchy kołysania były delikatne i płynne oraz dostosowane do reakcji dziecka. Właśnie taką naturalność ruchu zapewnia Memola. Jako fizjoterapeuta dostrzegam ogromny potencjał tej kołyski w stymulowaniu zmysłów, wspieraniu równowagi oraz rozwijaniu motoryki od pierwszych dni życia dziecka.
Ruchy kołysania w Memoli są zróżnicowane, odbywają się na różnych płaszczyznach, co pomaga w rozwijaniu układu przedsionkowego odpowiedzialnego za równowagę. Rodzice mają pełną kontrolę nad kołysaniem w Memola i mogą dostosować rytm i intensywność bujania w zależności od potrzeb dziecka, co pozwlala uniknąć nadmiernej stymulacji. Kołyska reaguje lekkim kołysaniem na ruchy dziecka, co pozwala dziecku na poczucie kontroli nad otoczeniem.
Jedną z największych zalet Memola jest jej funkcjonalność na różnych etapach życia dziecka. Kołyska może być używana od narodzin do 12 roku życia. Początkowo służy jako kołyska, z czasem zamienia się w huśtawkę i miejsce do zabawy oraz nauki. Kołyska sprawdzi się w gabinetach czy mieszkaniach o ograniczonej przestrzeni, ponieważ może być zamontowana na suficie i można w każdej chwili ściagnąć ją oraz złożyć ponownie.
Kołyska Memola stanowi doskonałe wsparcie w gabinecie fizjoterapeutycznym. Dzięki kołysce Memola dziecko otrzymuje wiele zróżnicowanych bodźców. W zależności od dobranego indywidualnie do dziecka ćwiczenia kołyska może być pomocna w terapii dzieci z nieprawidłowym napięciem mięśniowym. Kołyska pomaga dziecku czuć się bezpieczenie na terapii oraz umożliwia wprowadzenie wielu atrakcyjnych dla dziecka ćwiczeń na poprawę równowagi, normalizację napięcia mięśniowego i integrację sensoryczną.
Przykładowe zabawy dla 2-3 latka w 2 etapie Memola – bujany kosz
Mały kotek budzi się z drzemki
Dziecko zaczyna zabawę w pozycji siedzącej lub leżącej „śpiąc” jak mały kotek w kołysce. Na sygnał: słońce świeci dziecko wstaje i przeciąga się jak mały kotek.
*Pomóż dziecku siadać i wstawać w kołysce. Jest to ćwiczenie przenoszenia ciężaru ciała i równowagi
Kto trafi do kosza
Przygotuj pudełko lub kosz i lekkie piłki. Pomóż dziecku położyć się na brzuchu w kołysce. Umieść kosz blisko kołyski. Podawaj dziecku piłki i zachęcaj do trafienia do celu.
*Jest to ćwiczenie koordynacji ręka- oko, wzmacnianie obręczy barkowej i doskonalenie równowagi
Na statku
Przygotuj lekkie zabawki o różnej wielkości i fakturach. Poproś dziecko, aby wyobraziło sobie, że kołyska to statek, który zatonie, jeżeli szybko nie wyrzucimy wszystkich przedmiotów za burtę
*jest to ćwiczenie koordynacji ruchowej oraz równowagi
Zabawy powinny odbywać się pod stałym nadzorem rodzica
Artykuł powstał we współpracy z marką Memola